Σε αυτοτελή μονοκατοικία εντός συγκροτήματος 5 μονοκατοικιών σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο εκτός σχεδίου έχω καταγράψει τις εξείς παραβάσεις:

  1. Ξεμπάζωμα υπογείου (με αυτονόητη κατάργηση των αντίστοιχων τοιχείων και κλιμάκων καθόδου και τροποποίηση των κουφωμάτων της αδείας)
  2. Προσθήκη στο υπόγειο (τώρα ισόγειο) ενός WC 2.00 τ.μ.
  3. Προσθήκη αποθήκης 2,5 τ.μ. στο επίπεδο του (υποτιθέμενου) υπογείου (τώρα ισογείου) και σε επαφή με το νόμιμο περίγραμμα αλλά εντός Κ/Χ χώρου.
  4. Αύξηση εξωτερικών διαστάσεων <5% αλλά αύξηση της συνολικής επιφάνειας >2%
  5. Κατασκευή πέργκολας στην κύρια όψη στο επίπεδο του υπογείου (τώρα ισογείου) καθώς και πλακοστρώσεων περιμετρικά του περιγράμματος του κτιρίου.
  6. Κατασκευή εσωτερικών περιφράξεων μεταξύ των μονοκατοικιών με τοιχεία ύψους <1,00 μ. και πλέγματα/φυτεύσεις, χωρίς να υπάρχει κάποιο συμβολαιογραφικό έγγραφο αποκλειστικής χρήσης του περιβάλλοντα χώρου.

Θα σας είμαι ευγνώμων, αν αξιολογήσετε κριτικά τις επιλογές μου στα φύλλα καταγραφής, που έκανα ως εξής:

  1. Υ.Δ. Β/Χ μόνο για τα μέτρα της αδείας (όχι εκείνα λόγω υπέρβασης εξ. διαστάσεων) και αναλυτικός για το ξεμπάζωμα (πρέπει να υπολογιστούν με αρνητικό πρόσημο και οι κατασκευές των στοιχείων, που δεν έγιναν;-κλίμακες κ.λπ.
  2. Υ.Δ. Β/Χ
  3. με αναλυτικό (παρ. 5 του άρθρου 18) κατά τν ΕΓΚ. 4/άρθρο 9α
  4. με αναλυτικό (παρ. 5 του άρθρου 18) κατά τν ΕΓΚ. 4/άρθρο 9α (πως αλήθεια θα γίνει αυτή η επιμέτρηση ποσοτήτων
  5. με αναλυτικό (παρ. 5 του άρθρου 18) κατά τν ΕΓΚ. 4/άρθρο 9α
  6. με αναλυτικό (παρ. 5 του άρθρου 18) κατά τν ΕΓΚ. 4/άρθρο 9α.

Καίρια ερώτηση :Μπορώ το 6. να μην το συμπεριλάβω στον υπολογισμό του προστίμου, μιας και αφορά σε κατασκευές εντός Κ/Χ χώρου που αναλογούν κατα το ήμισυ και στους όμορους ιδιοκτήτες , εκ των οποίων κανείς δεν έχει κάνει ακόμα την παραμικρή τακτοποίηση; Ο πελάτης μου ισχυρίζεται ότι πουλάει την μονοκατοικία μόνο.
Αν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις κάπου, θα εκτιμούσα πολύ τη δημοσίευσή τους. Σας ευχαριστώ.